Logo Interreg

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt LTPL00130 pt. „Likwidacja zaniedbań w diagnostyce i leczeniu nowotworów, w szczególności poprzez wzmocnienie usług zdrowotnych na pograniczu polsko-litewskim”

 

Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. wraz ze Szpitalem w Druskiennikach realizuje projekt nr LTPL00130 pt. „Likwidacja zaniedbań w diagnostyce i leczeniu nowotworów, w szczególności poprzez wzmocnienie usług zdrowotnych na pograniczu polsko-litewskim”, którego umowa z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej została podpisana w 22 kwietnia 2024 roku.

Powyższy projekt jest efektem dotychczasowej współpracy pomiędzy dwoma partnerskimi instytucjami („Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. oraz Szpitalem w Druskiennikach) jako odpowiedź na szeroko rozumiane problemy transgranicznej opieki zdrowotnej.

 

Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. jest Partnerem Wiodącym projektu, głównym przedmiotem działalności będzie współpraca z Partnerem Projektu, organizacja szkoleń i wyjazdów na Litwę w celu szkolenia litewskich radiologów oraz organizacja praktycznych warsztatów z zakresu „Medycyny Ratunkowej”. Partner Wiodący na zakończenie projektu zorganizuje Warsztaty (1 dzień), których głównymi tematami będą: „Rola badań endoskopowych w diagnostyce nowotworów”, „Medycyna ratunkowa”. Następnego dnia projekt zostanie oficjalnie zamknięty podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe działania.

 

Głównym celem projektu jest aktywna wymiana wiedzy, doświadczeń i budowanie długoterminowej współpracy pomiędzy firmą „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. a Szpitalem w Druskiennikach poprzez wspólne szkolenia, rozwój infrastruktury i doposażenie w nowoczesny sprzęt diagnostyczny

 

Zarówno „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. jak i Szpital w Druskiennikach borykają się z podobnymi problemami takimi jak:

- długi czas oczekiwania na usługi medyczne (RTG, operacje);

- niewystarczająca jakość i dostępność usług zdrowotnych;

- niewystarczająca profilaktyka chorób zakaźnych zagrażających życiu (gruźlica);

- niewystarczająca wymiana doświadczeń/umiejętności pomiędzy instytucjami medycznymi;

- niewystarczające zaangażowanie społeczeństwa w programy zapobiegawcze;

- przestarzały sprzęt diagnostyczny i leczniczy;

- niewystarczająca infrastruktura do zabiegów chirurgicznych;

- brak odpowiedniej wentylacji w dwóch salach operacyjnych.

 

Partnerzy projektu zajmują się następującymi problemami:

- niedostateczna diagnostyka powikłań po COVID-19,

- niewystarczająca jakość i dostępność usług zdrowotnych,

- długi czas oczekiwania na usługi medyczne (badania endoskopowe, operacje),

- niedostateczna wymiana doświadczeń/umiejętności pomiędzy placówkami medycznymi,

- przestarzały sprzęt diagnostyczny i leczniczy,

- niewystarczająca infrastruktura do prowadzenia działalności,

- brak odpowiedniej wentylacji sali operacyjnej,

- niewystarczająca liczba ambulansów dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego.

 

Rozwiązaniem powyższych problemów jest:

- wymiana wiedzy i doświadczeń Partnerów,

- promocja zdrowia,

- zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki i transportu,

- zaawansowane leczenie i monitorowanie pacjentów,

- modernizacja systemu wentylacji.

Projekt podniesie jakość i dostępność usług opieki zdrowotnej na obszarze przygranicznym LT-PL. Grupą docelową projektu będą mieszkańcy powiatu ełckiego (PL) i druskiennickiego (LT). Grupą docelową będą pracownicy służby zdrowia.

 

 

W ramach projektu Szpital „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. wykona modernizację wentylacji mechanicznej i klimatyzacji na jednej sali operacyjnej, zakupi nowy sprzęt medyczny w postaci: wideobronchoskopu, 2 szt. wideokolonoskopu, aparatury elektrochirurgicznej, cystoskopu, insuflatora CO2, kontaktowego systemu ogrzewania pacjenta oraz zostanie zakupiony ambulans typu C.

 

Szpital w Druskiennikach planuje doposażenie szpitala, w tym w sprzęt diagnostyczny, w skład którego wchodzi m.in. stanowisko pracy otolaryngologa - 1 kpl., aparat USG (echoskopia) - 2 kpl., aparat RTG do diagnostyki typu Cbend - 1 kpl., system chłodzenia/ogrzewania (klimatyzator) - 1 kpl., wyposażenie do gabinetów diagnostycznych.

Realizacja projektu przyczyni się do równego dostępu do opieki zdrowotnej poprzez wsparcie wspólnego rozwoju i modernizacji usług zdrowotnych (dostęp do operacji). Rozwój obejmuje wzmacnianie kadry medycznej i uzupełnianie braków w niezbędnym sprzęcie. Praktycznie od początku transformacji systemowej polski system opieki zdrowotnej podlega ciągłym reformom. Celem tych zmian było zapewnienie obywatelom polskim konstytucyjnego prawa do równego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej o odpowiedniej jakości. Pomimo niewątpliwie korzystnych skutków zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich trzech dekad, słabości systemu opieki zdrowotnej w Polsce są nadal widoczne. Pandemia Covid-19 jeszcze bardziej odsłoniła problemy służby zdrowia w Polsce, a jednocześnie dała okazję do dyskusji na temat niezbędnych dalszych reform. Obecna sytuacja pokazała, że zdrowie ludności powinno być priorytetem w działaniach rządu, gdyż jest podstawowym warunkiem zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i stabilnego funkcjonowania państwa. Ujawnione przez pandemię słabości systemu wskazują na potrzebę podjęcia konkretnych działań optymalizujących jego funkcjonowanie. Zakup nowoczesnego sprzętu to pierwszy krok do funkcjonowania dobrze zorganizowanego, sprawnego i odpornego na kryzys systemu opieki zdrowotnej.

Obecnie w Szpitalu w niewystarczającym stopniu zaspokajane są potrzeby interesariuszy w zakresie szybkiego powrotu do zdrowia i leczenia w komfortowych dla pacjenta warunkach oraz na sprzęcie najwyższej jakości. Ważne jest także zaspokajanie potrzeb środowiska lekarskiego w zakresie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń oraz szkolenia personelu medycznego.

 

Budżet projektu wynosi 862.616,25 EUR, w tym:

- udział Unii Europejskiej (EFRR 80%): 690.093,00 EUR.

- wkład partnerów projektu (20%): 172.523,25 EUR.

 

Wartość projektu należącego do „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. wynosi 487.350,00 EUR, w tym:

- udział Unii Europejskiej (EFRR 80%): 389.880,00 EUR,

- wkład własny Szpitala (20%): 97.470,00 EUR.

 

Okres realizacji projektu: od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2026 r.

 

Projekt został przygotowany w ramach programu Interreg VI Litwa – Polska 2021-2027.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku i śledzenia aktualności na temat projektu: https://www.facebook.com/ProMedicaElk